Kensington SD4842P EQ Docking USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Zwart
Kensington SD4842P EQ, Docking, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C, 100 W, 3,5 mm, 10,100,1000 Mbit/s, Zwart
8 op voorraad
€194,00
8 op voorraad
Beschrijving
Ideal for professionals requiring a plug-and-play docking solution for USB-C laptops and organizations putting sustainability at the forefront, the SD4842P USB-C® 10Gbps Triple Video Docking Station amplifies visual productivity. Aimed at reducing our environmental impact, all the plastic material used in the SD4842P is composed of 73% post-consumer recycled content (PCR). The SD4842P supports up to 3 external Full HD monitors (1080p @ 120Hz) via 1 x DP and 2 x HDMI® connections. The dock also eliminates the need for cumbersome adapters, charging connected accessories without relying on a host laptop connection. Expand your screens with an effortless dock that will enhance your workflow.nnTriple Video DisplaysnThe SD4842P supports up to 3 external monitors (1080p @ 120Hz*) via 1 x DP and 2 x HDMI® connections.**For maximum resolution, the DSC-enabled laptop, docking station, monitor and laptop all need to support DSC v1.2.nnPlug-and-PlaynA simple plug-and-play solution for Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4® and USB-C® Alt-Mode laptops running Windows 10 or above. No drivers or downloads required.nnUp to 100W Power DeliverynSupports up to 100W laptop charging using a compact GaN technology power supply unit. The plug-and-charge feature allows continuous charging of connected devices even when the host laptop is disconnected.nnSustainability FocusednComposed of 73% post-consumer recycled content (PCR), the plastic material used in the SD4842P docking station is aimed at reducing our environmental impact.nnMultiple Productivity Portsn5 x plug-and-charge USB ports support peripherals with up to 10Gbps (2 x USB-C® 3.2 Gen2 (5V/3A) and 3 x USB-A 3.2 Gen2 (5V/0.9A). Also includes 1 x Gigabit Ethernet port and 1 x combo audio jack.nnFixed Host Cable and Compact GaN Power SupplynA fixed host cable ensures a reliable connection between the dock and the laptop, providing peace of mind against cable theft. The compact GaN technology power supply unit offers enhanced power efficiency.nnZero-Footprint Mounting Option and Security Cable Lock SlotsnMaximise desktop space by mounting your docking station out of the way. Mounting bracket sold separately (K34050WW).
| Connectiviteitstechnologie | Docking |
|---|---|
| Aantal HDMI-poorten | 2 |
| USB Power Delivery | Ja |
| USB Power Delivery tot max. | 100 W |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| Kleur van het product | Zwart |
| Overdrachtssnelheid | 10 Gbit/s |
| Aantal displays ondersteund | 3 |
| Aan/uitschakelaar | Ja |
| Plug and play | Ja |
| Land van herkomst | Vietnam |
| AC-ingangsspanning | 100 – 240 V |
| Spanning | 21 V |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 – 40 °C |
| Breedte | 195 mm |
| Hoogte | 36 mm |
| Breedte verpakking | 245 mm |
| Hoogte verpakking | 100 mm |
| Garantiekaart | Ja |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Certificaten van naleving | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, UKCA, VCCI |
| Naleving van duurzaamheid | Ja |
| Hostinterface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Hoofdtelefoonuitgangen | 1 |
| HDMI versie | 2.1 |
| DisplayPort versie | 1.4 |
| Type aansluitplug | 3,5 mm |
| HDCP | Ja |
| Ethernet LAN | Ja |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Maximale refresh snelheid | 120 Hz |
| Kabelslot sleuf type | Kensington, Nano |
| LED-indicatoren | Ja |
| Materiaal behuizing | Acrylonitrielbutadieenstyreen (ABS), Polycarbonaat (PC) |
| Type stroombron | DC |
| Stroom | 2.5 A |
| Output current | 7,1 A |
| Ondersteunt Windows | |
| Temperatuur bij opslag | -18 – 60 °C |
| Duurzaamheidscertificaten | ErP |
| Diepte | 104 mm |
| Gewicht | 293 g |
| Diepte verpakking | 110 mm |
| Gewicht verpakking | 11,5 kg |
| Meegeleverde kabels | AC |
| Snelstartgids | Ja |















Er zijn voor dit product nog geen reviews.